Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (2023)

Zachwycają turystów, architektów i filmowców, są dziełami sztuki inżynierskiej i majestatycznymi ozdobami krajobrazu. Oto 13 najpiękniejszych polskich mostów, które musisz zobaczyć na własne oczy.

1. Most Świętokrzyski, Warszawa

ot. Marcin Polak (CC BY-SA 2.5)

Budowa: 1998-2000 r.
Długość: 430 m

Zaczynamy od jednego z najpopularniejszych mostów w Polsce. Ukończony w 2000 r. Most Świętokrzyski został hucznie okrzyknięty jednym symboli Warszawy dumnie wkraczającej w nowe stulecie. Jego smukła sylwetka zdobi dziesiątki filmów i reklam - najbardziej jednakupodobali ją sobie twórcy polskich komedii romantycznych (m.in. „Nigdy w życiu” czy „Tylko mnie kochaj”). Pocałunek na tle białych lin Świętokrzyskiego to najwyraźniejszczyt naszego narodowego wyrażania uczuć.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (2)

fot. Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0

Wostatnich latach przy moście łączącym Powiśle z Pragą Północ całują się już nie tylko aktorzy. Okolice Świętokrzyskiego(ze świeżo wyremontowanymi bulwarami nad Wisłą, stojącym tuż obok Centrum Nauki Koperniki tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej) powoli stają się jedną z modnych nadwiślańskich miejscówek -w ciepłe dni można się tam spodziewać tłumów spragnionych słońca warszawiaków.

2. Most Gdański, Warszawa

fot. Mateusz Włodarczyk (CC BY-SA 3.0)

Budowa: 1957-1959 r.
Długość:406 m

Most Gdański znacznie częściej niż na celuloidową taśmę trafia na Instagram, który pęka od selfie ustrzelonych na środku torów tramwajowych na dolnym poziomie. Nie znaczy to jednak, że umknął uwadze dużegoekranu - te same tory zagrały również w filmie „Pestka” (to tu pod tramwaj rzuciła się grana przez Krystynę Jandę bohaterka ekranizacji powieści Anki Kowalskiej), a na potrzeby indyjskiej produkcji„Kick”z górnego, drogowego poziomu mostu, prosto do Wisły zrzucono piętrowy autobus.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (4)

fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

To właśnie dwupoziomowa konstrukcja sprawia, że Most Gdański jest jednym z najbardziej efektownych mostów w Warszawie. Wyjątkowo malowniczoprezentuje się przede wszystkim po zmroku, gdy zapalają się kolorowe świetlówkioraz zamontowany w 2014 r. neon Mariusza Lewczyka „Miło Cię widzieć” (zwycięski projekt wkonkursie Neon dla Warszawy).

3. Most Kotlarski, Kraków

fot. Mach240390 (CC BY-SA 4.0)

Budowa:2000-2001 r.
Długość:167 m

Z Warszawy przenosimy się do Krakowa, gdzie znajduje się przypominający zawieszonego nad Wisłą wielkiego pancernika Most Kotlarski. To jeden z najdłuższych w Polsce mostów łukowych, którego konstrukcja nie posiada filarów na rzece.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (6)

fot. Maciej Arkit, CC BY-SA 4.0

Jego otwarciew 2001 roku dało miastu długo wyczekiwany komunikacyjny oddech. Most Kotlarski połączył dzielnice Grzegórzki z Zabłociem, umożliwiając przeprawę dwiema 2-pasmowymi jezdniami samochodowymi, biegnącą pośrodku nitką Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, ścieżką rowerową i chodnikiem. W ten sposób nie tylko znacznieodciążył ruch na ulicach Starowiślnej i Na Zjeździe, ale przy okazji zafundował również zastrzyk popularności krakowskiemu Podgórzu, które stałosię alternatywą dla pękającego od turystów Kazimierza.

4. Most Tumski, Wrocław

fot. Kriskros (CC BY-SA 3.0)

Budowa:1889 r.
Długość:52 m

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć Wrocławia, nazywanego miastem stu mostów (choć wśród lokalnych patriotów nie milkną spory o dokładną liczbę przepraw). W stolicy Dolnego Śląska na ich odkrywanie i podziwianie można poświęcić cały weekend, jeśli nie dłużej.Na początek zatrzymajmy się jednak przy jednym z najpopularniejszych mostów w mieście - łączącym Ostrów Tumski i Wyspę Piasek Moście Tumskim, często nazywanym również mostem zakochanych.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (8)

fot. domena publiczna

Pierwsze połączenia w tym miejscu stawiane były już w XII wieku, przez lata jednak kolejne przeprawy ulegały zniszczeniu. Dzisiejsza, dwuprzęsłowa konstrukcja ze stali została wybudowana w 1889 roku. Subtelne oświetlenie i klimat jednej z najstarszych części miasta dodają Tumskiemu romantycznego polotu, którego najwyraźniejszym dowodem są setkikłódek, wieszanych przez ślubujących sobie wierność zakochanych. Kluczyki od kłódek symbolicznie lądują w Odrze, a same miłosne pieczęci... pod nożycami do metalu. Miasto stwierdziło bowiem, że kłódki stanowią niebezpieczeństwo dla pieszych i zbyt duże obciążenie dla konstrukcji mostu.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (9)

Sprawdź, jakie mieszkania mamy w ofercie - może znajdziesz coś dla siebie?

Zobacz mieszkania

5. Most Grunwaldzki, Wrocław

fot. Jar.ciurus (CC BY-SA 3.0)

Budowa:1908-1910 r.
Długość:112 m

Most Grunwaldzki to niekwestionowany król (a raczej, zgodnie z jego pierwotną nazwą Kaiserbrücke - cesarz) wrocławskich mostów, który od ponad stu lat jest wizytówką miasta. Nic dziwnego - jego monumentalna, pionierska konstrukcja robi wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy ciemność rozgania efektowna iluminacja.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (11)

fot. CC BY-SA 3.0

Zbudowany w latach 1908-1910 stalowy Most Grunwaldzki łączy centrum Wrocławiaz jego północno-wschodnią częścią.Na jego uroczystym otwarciu pojawił się sam cesarz Wilhelm II. Z tym wydarzeniem wiąże się również jedna z miejskich legend,według której główny architekt mostu tuż przed zakończeniem budowy dopatrzył się błędów w obliczeniach i przerażony rzucił się do Odry prosto ze swojego dzieła. Opowieść tyleż romantyczna, co... nieprawdziwa- jej zagadkę rozwikłała Dominika Węcławek w swoim artykule o tajemnicach Wrocławia.

6. Most Zwierzyniecki, Wrocław

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (12)

fot. domena publiczna

Budowa:1895-1897 r.
Długość:62 m

Zanim opuścimy miasto stu mostów, nie możemy nie wspomnieć o Moście Zwierzynieckim - niezwykle urokliwej konstrukcji ozdobionej secesyjnymi obeliskami z czerwonego piaskowca i skąpanymi w żółci stalowymi kratownicami.

fot. Jar.ciurus (CC BY-SA 3.0)

Tej architektonicznej perełki raczej nie ominie żaden odwiedzający Wrocław turysta. To właśnie przez Most Zwierzyniecki przebiega najpopularniejsza turystyczna trasa dosłynnej Hali Stulecia, wrocławskiego Zoo i modernistycznych terenów wystawowych. Ci, którzy nie planują w najbliższym czasie wizyty w mieście, mogą również zobaczyć most w filmie „Hiszpanka”.

7. Most gotycki, Kłodzko

fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0)

Budowa:koniec XIV w.
Długość:52 m

To chyba najbardziej charakterystyczny zabytek Kłodzka. Ozdobiony rzeźbami most św. Jana nad rzeką Młynówką uchodzi za polską odpowiedź na Most Karola w Pradze - można by go nawet uznać za małą kopię, gdyby nie fakt, że... powstał znacznie wcześniej.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (15)

fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Gotycki most w Kłodzku to nie tylkojedna z najstarszych tego typu budowli w regionie, ale także najstarszy most kamienny w Polsce. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy istniejący dawniej w tym miejscu most drewniany zastąpiła kamienna konstrukcja. Zdobią go barokowe figury postawione w XVIII wieku i ufundowane przez bogatych mieszczan kłodzkich, przedstawiające m.in. Trójcę Świętą, Ukoronowanie NMP, popularnego w regionie świętego Jana Nepomucena, Pietę i Ukrzyżowanie.

8.Wiadukt kolejowy, Bolesławiec

fot. Antekbojar (CC 1.0 UPDD)

Budowa:1844-1846 r.
Długość:490 m

Bolesławiec, znany przede wszystkim z ceramiki zdobiącej przez długie lata ściany polskich domów, może się również pochwalić najdłuższym w Europie kamiennym mostem kolejowym. Długi na 490 metrów i wysoki na 26metrów wiadukt kolejowy biegnie nad rzeką Bóbr, zapewniając miastu połączenie z Wrocławiem i Dreznem.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (17)

fot. Antosh, domena publiczna

Budowa tej efektownej konstrukcji zakończyła się w 1846 r., a uroczyste otwarcie swoją obecnością zaszczycił król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Blisko sto lat później, w 1945 r., jedno z przęseł mostu zostało wysadzone przez wycofujące się z frontu oddziały niemieckie. Tuż po wojnie pasażerowie musieli więc przerywać podróż w tym miejscu, by dostać się na drugą stronę rzeki, gdzie czekał podstawiony pociąg. Nie trwało to długo - wiadukt został odbudowany dwa lata po zakończeniu wojny. W 2006 r. atrakcja Bolesławca doczekała się kompleksowej renowacji, dzięki której dziś po zmroku cieszy oczy zniewalającą iluminacją.

9. Most Madalińskiego, Ostrołęka

fot. Piotr Brichacek (CC BY-SA 4.0)

Budowa:1994-1996 r.
Długość:110 m

Już nie tylko słynny cytat z Rejsu („koń... krowa, kura, kaczka... kura, kaczka, drób...(...) O! Jest! Widzę! Droga... Chyba na Ostrołękę”), ale także zawieszony nad Narwią czerwony Most Madalińskiego buduje markę Ostrołęki.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (19)

fot. Briho, CC BY-SA 3.0

Uwagę zwraca nie tylko kolor, ale przede wszystkim nietypowa architektura mostu. Konstrukcja autorstwa Marka Jana Łagody sprawia bowiem wrażenie podtrzymywanej linami... od dołu. To efekt podwieszenia na łuku dziesięciu par lin i czterech betonowych podpór umieszczonych po obu stronach mostu.Co ciekawe, inspiracją dla Mostu Madalińskiego były stare konstrukcje tego typu na linii kolejowej Bombaj – Kalkuta oraz (niemal bliźniaczy, choć nie czerwony) most Barqueta w Sewilli wybudowany z okazji wystawy EXPO w 1992 roku.

10. Mosty w Stańczykach

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (20)

fot. Honza Groh, CC BY-SA 3.0

Budowa:1907-1926 r.
Długość:180 m

Oprócz akweduktów w Fojutowie w Polsce można zobaczyć również inną budowlę przypominającą słynne rzymskie konstrukcje. Mowa o dwóch bliźniaczych mostach w niewielkich Stańczykach na Sulwaszczyźnie. Wybudowane przez włoskich budowniczych w latach 1912-1918,są często nazywane „akweduktami Puszczy Romnickiej”, przywodząc na myśl choćby zabytki z Pont-du-Gard.

fot. Mariusz Cieszewski (CC BY-ND 2.0)

Wysokie na ponad 36 metrów mosty w Stańczykach należą do najwyższych w Polsce. Oprócz wysokości wyróżnia je także technika wykonania - ich smukłe filary podtrzymują wtopione w cement kłody drewna. Przed wojną przebiegała tędy linia kolejowa łącząca Gołdap z Żytkiejmami, ale po 1945 r. tory rozebrała Armia Czerwona, która wywiozła je do ZSRR. Dziś mosty są własnością prywatną (za wejście na górę trzeba zapłacić 2 zł) i jedną z ulubionych miejscówek entuzjastów skoków na bungee. Zagrały także w filmie „Ryś” w reżyserii Stanisława Tyma, będącym kontynuacją losów bohatera filmów „Miś” i „Rozmowy kontrolowane” – Stanisława Ochódzkiego.

11. Most w Tczewie

fot. Tomasz Przechlewski (CC BY 2.0)

Budowa:1851–1857 r.
Długość:1052 m (most drogowy), 1030 m (most kolejowy)

Przejazd pociągiem przez tę stalową konstrukcję byłjedną z głównych atrakcji wakacyjnych wypraw na Pomorze. Wybudowany w latach 1851-1857, był w tamtym czasie najdłuższym mostem drogowo-kolejowym na całym kontynencie i sporymosiągnięciem technicznym, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania inżynierii XIX wieku.

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (23)

fot. Topory, CC BY-SA 3.0

Równoległe kratowane ściany wzorowane były na podobnych rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, stosowanych przez konstruktorów mostów Towna, lżejszych i oszczędniejszych od powszechnie budowanych wtedy mostów rurowych i o zmniejszonej powierzchni narażonej na działanie wiatru. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny, zamknięty jest przejazd drogowy przez most w Tczewie. Od kilku lat trwa akcja ratowania zabytkowejkonstrukcji. Trzymamy kciuki za drugie życie tego niesamowitego dzieła sztuki inżynierskiej!

12. Most zwodzony nad Regalicą

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (24)

fot. Kapitel, CC BY-SA 3.0

Budowa:1877, 1949 (odbudowa)

Długość:262 m

Będąc w okolicach Szczecina, warto zobaczyć most zwodzony nad Regalicą, nazywany przez mieszkańców Mostem Wrocławskim (od połączenia kolejowego Wrocław-Szczecin). To nie tylko jedyny czynny zwodzony most kolejowy w Polsce, ale również jedynaw całej Europie konstrukcja tego wykorzystującanapęd mechaniczny.

fot. Marcin Jakubowski (CC BY-SA 2.5)

Budowa mostu zakończyła się w 1877 r., ale w 1945 r. obiekt został wysadzony przez wycofującą się armię niemiecką. Po czterech latach od zakończenia wojny doczekał się odbudowy. Konstrukcja posiada oryginalny mechanizmpodnoszenia przęseł: część podnoszona jest przymocowana na sztywno, za pomocą specjalnie dopasowanych kół zębatych. Przęsło podnoszone jest na skutek przetaczania po bieżniach – listwach zębatych. Most posiada także sieć trakcyjną umożliwiającą przejazd pociągów elektrycznych. Most nad Regalicą pojawił się m.in. w krótkometrażowym filmie „Most”, nominowanym w 2004 roku do Oscara.

13. Most im. Bronisława Malinowskiego, Grudziądz

Najpiękniejsze mosty w Polsce - 15 konstrukcji, które musisz zobaczyć (26)

fot. Ulrich Jahr, domena publiczna

Budowa:1876–1879,1951 (odbudowa)
Długość:1098 m

Grudziądz to kolejne miejsce, w którym świetnie odnajdą się miłośnicy mostów. Oprócz pozostałości dwóch najstarszych tego typu konstrukcji w Polsce (pochodzących jeszcze z XIII w.), mogą tu podziwiać najdłuższy w kraju most kolejowo-drogowy.

ot. Łukasz Dąbrowski (CC BY-SA 3.0)

Długi na 1098 metrów, został wybudowany jeszcze w okresie zaboru pruskiego. Onieśmielająca kratownica rozpięta jest na 11 przęsłach na długości 100 metrów. Most był dwukrotnie odbudowywany: tuż po wybuchu wojny wysadziła go armia polska, a tuż przed jej zakończeniem - armia niemiecka. W 1981 r. w wypadku samochodowym na moście zginął Bronisław Malinowski, lekkoatleta i medalista olimpijski. Na pamiątkę jego sukcesów budowla została nazwana jego imieniem.

14. Most w Rozgartach - najdłuższy most w Polsce… ale czy na pewno?

fot. Mariusz Nasieniewski (CC BY-SA 3.0)

Budowa: 2009-2011
Długość:1953 m

Skoro na sam koniec dotarliśmy do Grudziądza, nie możemy nie wspomnieć o wybudowanym w 2011 r. moście autostradowym w okolicznych Rozgartach. Przecinający Wisłę fragment autostrady A1 to obecnie najdłuższy most w Polsce - jego całkowita długość (obejmująca estakadę dojazdową) to ponad 1950 metrów. Podróżujący autostradą z Gdańska do Torunia na pewno dobrze go znają.

fot. Rommullus (CC BY-SA 4.0)

Budowa:2002-2007
Długość:
1712 m

Jeśli jednak nie przekonuje was długość mostu liczona wraz z estakadą, bardziej „uczciwego” rekordzistę znajdziecie w Płocku. Otwarty w 2007 r. most Solidarności liczy sobie 1200 metrów (a wraz z estakadami - ponad 1700) i może się również pochwalić najdłuższą w kraju rozpiętością pojedynczego przęsła, liczącą aż 375 metrów.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jamar Nader

Last Updated: 01/21/2023

Views: 5802

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jamar Nader

Birthday: 1995-02-28

Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

Phone: +9958384818317

Job: IT Representative

Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.