MOST PORCELANOWY. Na cyrkonie. Pełnoceramiczny. Cena. Trwałość. (2023)

Czym jest most protetyczny?

Most porcelanowy zdjęcia – most protetyczny jest to uzupełnienie brakujących zębów. Uzupełnienie bardzo wygodne, bowiem montowane jest na stałe na własnych zębach pacjenta. Nie wymaga jak w przypadku typowej protezy wyciągania z jamy ustnej. Most protetyczny składa się zkoron protetycznychosadzonych na zębach filarowych (bądźimplantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby.

Na naszej stronie znajdziecie państwo zdjęcia mostu porcelanowego. Ze względu na rodzaj, pokazujemy zdjęcia mostów protetycznych wykonanych z rożnych materiałów.

Zastosowanie mostu porcelanowego

Kiedy warto zdecydować się na most protetyczny? Jest on planowany i wykonywany w przypadku braku jednego lub więcej zębów w łuku zębowym. Wprowadzając go do jamy ustnej pacjenta możemy za jednym razem osiągnąć kilka efektów leczniczych:

  • przywracamy ciągłość łuku zębowego
  • wzmacniamy zęby z rozległymi ubytkami próchnicowymi i mechanicznymi
  • korygujemy nieprawidłowy kształt koron zębów
  • przywracamy zębom naturalny kolor
  • korygujemy wysokość zwarciową
  • w przypadku prac protetycznych złożonych montujemy zatrzaski, zasuwy łączące most zprotezą szkieletową

Most porcelanowy przed i po

Most porcelanowy zbudowany jest z metalowej podbudowy – metalowe korony i metalowe przęsło odlane jako całość. Przęsło łączy korony ze sobą. Całość mostu protetycznego, odlewana, albo frezowana z napaloną po wierzchu porcelaną, idealnie pasuje do kształtu opracowanych wcześniej przez stomatologa zębów filarowych, dziąsła i zębów okolicznych. Dodatkowo, czasem warto zobaczyć jak wyglądał pacjent przed i po zakończeniu leczenia. Podobnie niżej zobaczcie jak wygląda przygotowany dla niego most porcelanowy przed i po jego osadzeniu na zębach. Daje nam to pogląd jak precyzyjne i pracochłonne jest to postępowanie.

Wykonanie mostu porcelanowego krok po kroku

Jak przebiega wykonanie mostu porcelanowego? Pacjent zgłasza się do nas z konkretnym problemem. Usunął zęby. Dlatego też nie wygląda estetycznie, nie ma czym jeść. Po wykonaniu szczegółowej diagnostyki, przygotowaniu planu leczenia, oraz wyleczeniu i wzmocnieniu zębów filarowych przystępujemy do części klinicznej leczenia protetycznego.

Pacjent przychodzi do nas z zębami i z zębami po wizycie musi wyjść. Dlatego na samym początku pobieramy wyciski pod korony i mosty czasowe. Prace te wykonuje technik w laboratorium, albo są wykonywane z szybkopolimerów w gabinecie. Zastępują one własne zęby na okres leczenia. Staramy się, by wizyty były nie bolesne. Ponadto, standardem postępowania jest znieczulenie, które podajemy w określonych dawkach i kolejności.

Szlifujemy zęby filarowe i wycieniamy je o grubość przyszłych koron planowanego mostu protetycznego. Po opracowaniu i przygotowaniu powierzchni zębów pobieramy wyciski dla laboratorium protetycznego. To tam w dalszej kolejności powstaną modele robocze, na których technik odleje metalowy szkielet. Potem ten metal przymierzamy w jamie ustnej pacjenta. Po kontroli wraca on z powrotem do technika, który nanosi warstwowo porcelanę i wypala ją w piecu. W kolejnych fazach obrabiany i polerowany, na modelu gipsowym trafia most protetyczny z powrotem do gabinetu stomatologicznego. Pacjent po przymiarkach i korekcie ma zakładany przez lekarza na stałe, na specjalnym cemencie most porcelanowy.

MOST PORCELANOWY. Na cyrkonie. Pełnoceramiczny. Cena. Trwałość. (2)

(Video) Korony i mosty cyrkonowe dla lepszej estetyki i poprawy zgryzu - studium przypadku (31)

Trwałość mostu porcelanowego

Prace protetyczne, takie właśnie jak mosty są wykonywane z niezwykle trwałych i odpornych na działanie mechaniczne i chemiczne materiałów. Pozwalają one funkcjonować im przez wiele lat w stanie niezmienionym. Wytrzymują obciążenia zwarciowe i zgryzowe 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu przez wiele lat. Są odporne na korozję i działanie kwasów. Zachowują przez dziesięciolecia swój kolor i kształt.

Najczęściej do wykonania mostów protetycznych stosujemy stopy chromowo-niklowe, chromowo-kobaltowe. Projektujemy także i osadzamy mosty o podbudowie srebrowo-palladowej, na stopach złota oraz na tytanie. Najnowsze konstrukcje mostów porcelanowych posiadają podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu, który zapewnia dużo większą estetykę niż podbudowa metalowa.
Wierzchnią warstwę licową stanowi cienka warstwa porcelany nakładanej i napalanej warstwami na powierzchnię metalu. Pomiędzy porcelaną a metalem nakładamy opaker, który maskuje kolor metalowej części mostu. Trwałość mostu porcelanowego gwarantuje jego bardzo precyzyjne dopasowanie i szczelne osadzenie na zębach filarowych.


Podobnie jak w przypadku koron protetycznych, korona mostu szczelnie pokrywa powierzchnię zębów filarowych. Przekłada się to na jakość jego funkcjonowania, jak i na jego bardzo długi czas użytkowania. Dobrze wykonany most porcelanowy może być użytkowany w jamie ustnej nawet 30 lat.

Prace złożone z mostami porcelanowymi

Mosty porcelanowe mogą stanowić część większej pracy protetycznej. Gdy odpowiednio je zaprojektujemy, możemy poprzez zatrzaski czy zasuwy połączyć je zprotezą szkieletową.

Korony mostów porcelanowych posiadają zaprojektowane na swych ściankach powierzchnie klamrowe. Są to w formie stopni przygotowane zagłębienia dla podparćprotez szkieletowych.
Dużą zaletą mostów porcelanowych na metalu jest duża wytrzymałość mechaniczna i możliwość uzupełnienia braków nawet kilku zębów. Dlatego też przy korzystnym rozmieszczeniu zębów filarowych wykonujemy zaopatrzenie protetyczne całego łuku zębowego.

Most porcelanowy na podbudowie metalowej

Most porcelanowy na podbudowie metalowej jest najpopularniejszym rodzajem mostu. Stop metalu stanowi trzon jego konstrukcji, nadając mostom porcelanowym na podbudowie metalowej dużą wytrzymałość. Dlatego też możemy uzupełniać nimi dość duże braki zębowe. Trzon metalowy odlewamy ze stopów chromowo-niklowych, chromowo-kobaltowych. Rzadziej ze względu na cenę stosujemy stopy srebrowo-palladowe, czy stopy złota. Coraz popularniejsze stają się obecnie mosty porcelanowe na podbudowie tytanowej.

MOST PORCELANOWY. Na cyrkonie. Pełnoceramiczny. Cena. Trwałość. (4)

Most porcelanowy na cyrkonie

(Video) Protetyczny most porcelanowy na metalu w szczęce

Most porcelanowy na podbudowie cyrkonowej jest jednym z nowszych rozwiązań w protetyce światowej. Tlenek cyrkonu, który tworzy szkielet takiego mostu ma wytrzymałość stopu metalowego, a zarazem kolor zbliżony do barwy zęba. Podobnie jak na metal tak i na cyrkon napalamy warstwę porcelany. Do zalet mostu porcelanowego na cyrkonie należą wytrzymałość mechaniczna i bardzo wysoka estetyka podobnie jakkoron porcelanowych na cyrkonie. Dlatego też zapewnia on efekt taki, jak naturalnych zębów pacjenta.

Most porcelanowy na cyrkonie jest jednak droższy od tradycyjnego mostu porcelanowego. Możemy go spokojnie stosować zarówno w odcinkach bocznych jak i przednim łuku zębowego. Przede wszystkim jednak wskazany jest do obudowy braków w odcinku przednim zarówno szczęki jak i żuchwy. Opcjonalnie rozważamy stosowanie zamiennie zimplantami. Możemy go zaplanować i osadzić zarówno na zębach naturalnych jak i naimplantach.

Most pełnoceramiczny

Most pełnoceramiczny jak sama nazwa sugeruje jest wykonany z ceramiki. Cechuje go bardzo wysoka estetyka. Rzadziej stosujemy go, niż mosty z napalaną porcelaną ze względu na mniejszą wytrzymałość mechaniczną. Wskazany do odbudowy pojedynczych braków zębowych. Planujmy i wykonujemy go najczęściej w odcinku przednim szczęki i żuchwy.

Most metalowy licowany kompozytem

Kompozyt jako materiał licujący ma własności zbliżone do tkanek zęba. Tańszy niż porcelana. Wydawało się nam, że zastąpi docelowo porcelanę i w przyszłości metal będzie pokrywany tylko kompozytem. Kompozyt jednak jest niestety bardziej porowaty niż porcelana . Dlatego też most licowany kompozytem, ma także większą niż ona skłonność doagregacji na swojej powierzchni złogów. W następstwie skutkuje to po latach zmianą barwy uzupełnienia. Jego zaletą jest niższa cena.

Most porcelanowy na implantach

Odbudowę protetyczną w postaci mostu porcelanowego stosujemy z powodzeniem w przypadku braków międzyzębowych, gdy filarami są implanty tytanowe. Implanty wprowadzamy w kość w miejsce usuniętych zębów. Optymalnie jest jeśli robimy to, po około 3 miesiącach od ekstrakcji . Wynika to z faktu, że kość wyrostka ma wtedy najlepsze możliwości osteointegracji z implantem zębowym.

Mosty tymczasowe

Tymczasowe mosty protetyczne wykonywane są na pewien okres z przeznaczeniem na wymianę na most ostateczny. Rodzaj mostu czasowego jest uzależniony od wskazań klinicznych, estetycznych, ramy czasowej w jakiej ma być użytkowany. Przygotowywane na podbudowie metalowej i licowane akrylem, kompozytem. Mogą być też wykonane tylko z polimeru albo kompozytu. Niewielkie mosty kompozytowe mogą funkcjonować z pewnymi modyfikacjami jako mosty ostateczne.

(Video) Korony i mosty protetyczne pozwolą przywrócić na Twoją twarz piękny uśmiech

Mosty adhezyjny

Most adhezyjny jest szczególnym typem mostu. Dlatego, że może mieć zastosowanie jako most tymczasowy w uzupełnieniu pojedynczych braków zębowych u dzieci i młodzieży po utracie zęba. Podobnie pomaga most adhezyjny uzupełnić czasowo brak zęba po leczeniu ortodontycznym, gdy oczekujemy na leczenie implantologiczne.

Są jednak wypadki, kiedy stosujemy most adhezyjny jako rozwiązanie stałe przy uzupełnianiu pojedynczych braków zębowych w szczęce.
Mosty adhezyjne mają szczególne elementy retencyjne. Są one mocno ograniczone w stosunku do tradycyjnej korony w moście porcelanowym. Występują one formie wypustek, skrzydełek wykonanych z włókna szklanego przesyconego kompozytem, albo z metalu. Wypustki są dopasowane do powierzchni podniebiennych zębów szczęki. Często zajmują miejsce wypełnień zębowych. Dlatego też mają niewielki rozmiar preparacji i są wygodne dla pacjentów. Minusem mostów adhezyjnych jest zmniejszony stopień obciążenia takiego mostu. Nie stosujemy ich u osób z wadami zgryzu i bruksizmem.

Wykonanie mostu a znieczulenie

Zabiegi szlifowania i modelowania zęba pod most porcelanowy odbywają się często na zębie z żywą miazgą. Niezwykle ważne jest by zrobić to całkowicie bezboleśnie. Dlatego też wszystkie zabiegi w trakcie leczenia, przygotowania do wycisków, przymiarek oraz osadzania mostu wykonujemy wznieczuleniu miejscowym. Pacjent w trakcie wizyty nie odczuwa bólu. Na jej koniec zęby filarowe są specjalnie impregnowane. Następnie zabezpieczamy je koronami czasowymi, tak by również po wyjściu z gabinetu nie było dolegliwości bólowych.

Most porcelanowy higiena

Mając most porcelanowy higienajamy ustnej musi być na wysokim poziomie. Dlatego by utrzymać jej odpowiedni standard przy istniejącychkoronachimostach wprowadzamy również inne metody oczyszczania przestrzeni wokół stałych uzupełnień protetycznych. Nie wystarczy, że stosujemy szczoteczkę do zębów. Oczyszcza ona tylko pewną część mostu porcelanowego i jego otoczenia. Prawidłowa higiena mostu porcelanowego wymaga wprowadzenia dodatkowych instrumentów.
Dodatkowo, zalecamy miedzy innymi szczoteczki jednopęczkowe,szczoteczki międzyzębowe,nici typu super flos,irygatory dziąsłowe,nitki powietrzne,płukankitypu Eludril,gumy dożucia bezcukrowe.
Oczywiście do higieny mostów porcelanowych każdy z nas może sobie wybrać te instrumenty, które najbardziej mu odpowiadają. Polecam nasz artykuł:

Korony imosty. Prawidłowa higiena koron imostów

Most porcelanowy cena

Ile kosztuje most protetyczny? Cena mostu porcelanowego zależy od kilku czynników. Dlatego za mosty pełnoceramiczne, porcelanowe, licowane kompozytem zapłacimy więcej w dużych miastach i tam gdzie popyt na usługi protetyczne jest większy. W zależności od miasta i gabinetu cena mostu porcelanowego będzie rożna. Na nasze koszty będzie miał także wpływ rodzaj projektowanego mostu, jego zasięg, rodzaj materiału z którego jest wykonywany, zakres prac przygotowawczych na zębach filarowych.

Ile kosztuje most porcelanowy cena za punkt

Ostateczna cena mostu porcelanowego może się wahać od 3000 zł do kilkunastu tysięcy. Nie jest to jednoznaczne, ale często podajemy przybliżony koszt, jako cena za punkt mostu porcelanowego. Cena mostu za punkt, czyli za jeden ząb w moście, może się wahać od 1000-2500 zł w zależności o rodzaju i konstrukcji mostu.

Most porcelanowy - opinie

Opinie pacjentów na temat mostów są bardzo pozytywne. Opinie lekarzy również. Dlatego, że jakość estetyczna i funkcjonalna mostów porcelanowych jest bardzo wysoka. Pacjenci bardzo wysoko oceniają estetykę i dopasowanie do własnych zębów, oraz komfort użytkowania. Po okresie adaptacyjnym praktycznie nie odczuwają ich obecności w jamie ustnej. Pozytywne opinie mosty protetyczne zbierają także, za bardzo długą żywotność. Chwalą je lekarze, którzy okresowo je kontrolują , jak i pacjenci którym mosty porcelanowe służą nawet 20 i 30 lat. Można powiedzieć, że jest to duży wydatek finansowy, ale jeden raz i to na wiele lat.

(Video) KORONY PEŁNOCERAMICZNE CERCON - Piekny usmiech Biale zeby DENS MAREK GATZ

Pytania pacjentów o mosty protetyczne

Ukruszony most porcelanowy - czy to mozliwe?

Nie jest to częste ale zdarza się ukruszenie porcelany mostu. Most protetyczny to konstrukcja, która pracuje podobnie jak zęby przez 24 godziny na dobę w naszej jamie ustnej. Dlatego też podlega przez miesiące i lata wielokrotnym i często zbyt wysokim przeciążeniom. W miejscu, gdzie nacisk przekroczy zakładane normy może dojść do ukruszenia porcelany mostu. Często ma to miejsce u pacjentów, którzy nie uzupełnili w jamie ustnej braków zębowych, czy to w postaci mostu, implantu czy też protezy szkieletowej. Nie jest to też sytuacja, która zagrażałaby funkcjonowaniu mostu. Ale z drugiej jednak strony wpływać może na estetykę pracy protetycznej. Podsumowując, ukruszenie porcelany nie powoduje rozszczelnienia mostu porcelanowego i nie zagraża zębowi filarowemu, ale może obniżać estetykę.

Czy jest możliwa naprawa mostu porcelanowego?

Mamy możliwość naprawienia ukruszonej porcelany. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że ściągamy most protetyczny z zębów filarowych pacjenta, zakładamy most czasowy, a ukruszony most porcelanowy wysyłamy do pracowni protetycznej, gdzie technik dopala brakujący fragment licówki. Jest to jednak metoda dość ryzykowna.

Drugi sposób naprawy mostu porcelanowego wykonujemy w gabinecie. Wykorzystujemy w tym celu specjalne zestawy do naprawy porcelany. Co ważne, pozwala ta metoda nam na jednoczasową naprawę porcelany mostu, bez konieczności jego ściągania. Dodatkowo, jest bezpieczniejsza i częściej stosowana.

Źle dopasowany most porcelanowy

Zdążają się sytuacje, że most porcelanowy jest źle dopasowany. Może być źle dopasowany most do zęba filarowego, na którym jest osadzony, albo do zębów przeciwstawnych z którymi się kontaktuje. W pierwszym przypadku musimy ściągnąć most i po ponownym dopasowaniu prawidłowo go osadzić. Jeśli jest to niemożliwe należy powtórzyć jeszcze raz procedurę leczenia.

W drugim przypadku lekarz dopasowuje za pomocą kalki i wierteł diamentowych powierzchnię mostu porcelanowego, w zwarciu oraz w trakcie artykulacji. Dzięki tej korekcie, pacjent nie stwierdza po wizycie nieprawidłowości podczas użytkowania mostu.

Most porcelanowy rusza się

Sytuacja, kiedy zauważamy, ze most porcelanowy rusza się, winna skłonić nas do wizyty u swojego stomatologa. Zaniedbanie przez nas tego stanu rzeczy może doprowadzić do groźnych nieraz zdarzeń. Dlatego starannie badamy, co jest powodem, że most porcelanowy się rusza. Ruchomość mostu może być spowodowana rozchwianiem zębów filarowych, odcementowaniem się mostu, albo naruszeniem struktury zębów na których osadzony był most. W związku z tym dalsze postępowanie to określenie przyczyny i sposobu naprawy. Przyczyną w większości przypadków jest miejscowe przeciążenie zębów. Dlatego objawem mogą być miedzy innymi właśnie rozchwiania zębów, odcementowanie mostów. Informacje o tym znajdziecie w naszym artykule :

Brak zębów. Następstwa wobrębie twarzy ijamy ustnej

Naprawa i sposób leczenia przebiegają tak, że w pierwszej kolejności eliminujemy przyczynę, czyli przeciążenie. Dopiero w dalszej kolejności, bardzo często po usunięciu mostu porcelanowego wzmacniamy i odbudowujemy filary zębowe. Bardzo często równolegle leczymy także przyzębie.

Most porcelanowy z zatrzaskami

Pacjenci pytają nas o mosty porcelanowe z zatrzaskami. Jest to modyfikacja typowego mostu porcelanowego.Protezy szkieletowe bezklamrowe, orazprotezy szkieletowe nazatrzaskach wykonujemy właśnie wpołączeniu zinnymi pracami protetycznymi typumosty porcelanowe. Takie zestawienie stanowi mechaniczną, funkcjonalną iestetyczną całość.Most porcelanowy z zatrzaskami czy zasuwami posiada bowiem w odcinku bocznym specjalne elementy lane służące do zespolenia z protezą szkieletową.

Ponadto jego zaletą jest bardzo wysoka stabilność estetyka odbudowy protetycznej, dużo wyższa niż tradycyjnej protezy szkieletowej. Również komfort użytkowania dla pacjenta podczas jedzenia, rozmowy jest dużo większy.
Most porcelanowy z zatrzaskami projektujemy na podbudowie metalowej. Najczęściej jest to stop chromu i kobaltu. Elementy mocujące lane mostu porcelanowego z zatrzaskami mogą mieć postać kuli lub szyny.

MOST PORCELANOWY. Na cyrkonie. Pełnoceramiczny. Cena. Trwałość. (8)

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wszystkie pytania związane z uzupełnieniami zębów, jakimi są mosty protetyczne. Szukają Państwo dobrego protetyka w Bochni lub Brzesku? Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia jednego z naszych gabinetów – oferujemy profesjonalne usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie.

(Video) Most ceramiczny

FAQs

Jak długo wytrzymuje most protetyczny? ›

Most porcelanowy może wytrzymać nawet kilkanaście lat. Podobnie trwały (ale znacznie mniej estetyczny) jest most metalowy. W przypadku mostów protetycznych na podbudowie cyrkonowej jest to niewiele mniej. Zwykle okres gwarancyjny na most zębowy wynosi 1-3 lat.

Czy da się zdjąć z zębów most porcelanowy? ›

Most protetyczny ma na celu odbudowanie brakującego zęba, poprzez założenie połączonych ze sobą koron ceramicznych na zęby sąsiadujące z luką. W przeciwieństwie do protez ruchomych, mosty zębowe są na stałe przycementowane do zębów filarowych, nie można ich zdjąć.

Ile kosztuje proteza mostek? ›

Można jednak z pewnym przybliżeniem stwierdzić, jakie są koszta za samą rekonstrukcję. Most porcelanowy na podbudowie metalowej to koszt od 3 300 złotych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest most pełnoceramiczny, który pozwala uzyskać niezwykle naturalny efekt. Jego cena to 4 600 złotych.

Co lepsze most czy proteza? ›

Głównym warunkiem założenia mostu protetycznego jest wystarczająca liczba zębów, na których most będzie mógł się oprzeć. Przeciwwskazaniem do założenia mostu protetycznego jest chęć uzupełnienia zbyt wielu ubytków zębowych. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest proteza.

Co jest lepsze implanty czy mostek? ›

Implant na pewno jest lepszym rozwiązaniem od mostu, ponieważ nie ingerujemy w zęby sąsiednie, zabezpieczamy kość przed zanikiem (jeśli w kości nie ma zęba własnego lub implantu, ta kość zanika o wiele szybciej w porównaniu do kości, w której nie ma ani implantu, ani zęba własnego) i możemy odtworzyć każdego zęba, nie ...

Jak myć zęby pod mostem? ›

Aby skutecznie czyścić okolice wokół mostu, używaj szczoteczki o miękkim włosiu lub szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Oprócz tego stosuj nić dentystyczną odpowiednią do czyszczenia przestrzeni wokół mostów.

Ile trwa gwarancja na most porcelanowy? ›

Mosty porcelanowe to uzupełnienie protetyczne składające się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych i połączonych ze sobą przęsłami (sztucznymi zębami). Most wygląda jak kilka połączonych ze sobą koron. Mosty wykonane w naszej Klinice objęte są 5-letnią gwarancją!

Jak długo bolą dziąsła po założeniu mostu? ›

Zęby są naruszone, zostały spiłowane i są wrażliwe. Jeśli przez dwa, trzy tygodnie nic się nie zmieni i nadal będzie Pani odczuwała ból, to konieczna będzie wizyta u lekarza, który osadzał most. Być może czeka Panią leczenie endodontyczne (kanałowe).

Jak najtaniej wstawić zęba? ›

Alternatywą dla implantów są mosty – tańsza odbudowa, będąca stałą protezą. Pozwala ona uzupełnić jeden lub kilka utraconych zębów. Jego konstrukcja obejmuje kilka złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są albo własne, zdrowe zęby pacjenta, albo implanty.

Czy można naprawić most porcelanowy? ›

W praktyce najczęściej wykonuje się naprawy uszkodzonego nalicowania koron lub przęseł mostów olicowanych tworzywami sztucznymi lub porcelaną. W przypadkach zębów z nalicowaną porcelaną stosuję modelowanie kompozytu bezpośrednio w jamie ustnej z zastosowaniem światłoutwardzalnych materiałów złożonych.

Czy można wybielić most porcelanowy? ›

Witam, Zęby porcelanowe na podkładzie zyrkonu nie dadzą się wybielić, ale też nie zmieniają koloru.

Czy mostek może się odkleić? ›

Po pierwsze tak jak wcześniej wspomniano, istnieje ryzyko, że most może się odkleić. Dlatego trzeba ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Ponadto, zła higiena może przyczynić się do rozwoju próchnicy w miejscach, które bezpośrednio przylegają do mostu.

Jak naprawić zęby nie mając pieniędzy? ›

Od kilku lat także polscy pacjenci mogą skorzystać z wyspecjalizowanej pożyczki na leczenie dentystyczne. Usługa MediRaty polega na finansowaniu w ratach procedury medycznej, ustalonej przez pacjenta z lekarzem.

Ile trwa zakładanie mostu? ›

Jak długo trwa wykonanie mostu protetycznego? Na czas wykonania mostu protetycznego ma wpływ przede wszystkim wielkość mostu oraz rodzaju koron, z których zostanie on wykonany. Najdłużej (około 10 dni) trwa wykonanie mostu całkowicie pełnoceramicznego. Te na podbudowie ze stali zajmują około 7 dni roboczych.

Co jest tańsze most czy implant? ›

Most stomatologiczny stanowi naturalną alternatywę dla implantów zębowych zarówno pod względem kosztowym - osadzenie mostu bywa zazwyczaj tańsze niż procedura osadzenia implantu - jak i z przyczyn indywidualnych predyspozycji.

Czy założenie mostu na zęby boli? ›

Absolutnie nie, zęby po takim zabiegu nie bolą, a jeżeli jest inaczej, to należy niezwłocznie udać się do dentysty. Warto jednak mieć świadomość tego, że po zabiegu mogą boleć dziąsła, które zostały bardzo mocno podrażnione.

Ile kosztuje most na implantach? ›

Przy tej metodzie ceny zaczynają się od 9 200 złotych. Warto jednak pamiętać, że to właśnie mosty mocowane na implantach pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność w jamie ustnej i cieszyć się najlepszymi efektami estetycznymi.

Jaki jest koszt implantów całej szczęki? ›

Wynosi on od 8600 zł do 15 000 zł – w zależności od ilości implantów, na których rekonstrukcja będzie osadzana. Na cenę mają wpływ precyzyjne materiały łączące protezę z każdym z implantów, dlatego koszt protezy zależy od ilości implantów.

Jak długo można nosić most tymczasowy? ›

Korona tymczasowa ma służyć jedynie na okres wykonywania dla Państwa korony docelowej. Kolor ani kształt plastikowej korony tymczasowej nie przypomina w żaden sposób korony ostatecznej (docelowej).

Jak wygląda most na zęby? ›

Most składa się koron protetycznych – osadzonych na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym oraz przęsła – imitującego brakujące zęby, zawieszonego tuż nad dziąsłem (wyrostkiem zębodołowym). Most odtwarza czynność i kształt utraconych zębów.

Jak długo trzyma się mostek na zębie? ›

Podobnie jak w przypadku koron protetycznych, korona mostu szczelnie pokrywa powierzchnię zębów filarowych. Przekłada się to na jakość jego funkcjonowania, jak i na jego bardzo długi czas użytkowania. Dobrze wykonany most porcelanowy może być użytkowany w jamie ustnej nawet 30 lat.

Czy most porcelanowy się przebarwia? ›

Co więcej, most porcelanowy nie przebarwia się, przez co długo zachowuje idealny wygląd. Jest to rozwiązanie protetyczne bardzo trwałe, na wiele lat użytkowania.

Ile gwarancji na mostek? ›

Okresy gwarancji:

stałe uzupełnienie protetyczne w postaci korony, mostu lub nakładu – 2 lata; ruchome uzupełnienie protetyczne – 2 lata; chirurgiczna część leczenia implantologicznego – 3 lata; protetyczna część leczenia implantologicznego – 2 lata.

Kiedy można jeść po założeniu mostu? ›

Jedzenie. Po założeniu korony tymczasowej nie można jeść przez godzinę. Potem należy powstrzymać się od żucia gumy, jedzenia słodyczy i innych pokarmów mogących przyklejać się do korony lub nawet spowodować jej odklejenie.

Czy da się spiłować zęby? ›

Stripping zębów to zabieg polegający na piłowaniu ich stycznych (bocznych) powierzchni. Pozwala na zmniejszenie ich szerokości, co jest wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym. Piłowanie zębów jest bezbolesne.

Jak długo trzymają się korony porcelanowe? ›

Przeważnie korony porcelanowe wytrzymują przynajmniej 5 lat, jednakże czas ten może ulegać zmianom (pierwsze uszkodzenia rekonstrukcji mogą pojawić się po 2 latach, a niekiedy dopiero po 20).

Czy implanty są na całe życie? ›

Fakty o implantach zębowych

Wygląda naturalnie, umożliwia normalne przeżuwanie pokarmów i swobodną artykulację. A do tego charakteryzuje się dużą trwałością – jeśli będziesz stosować się do zaleceń stomatologa, to implant może być rozwiązaniem nawet na całe życie.

Jak się liczy zęby na dole? ›

Najpierw podajesz więc numer tej części jamy ustnej, a potem dodajesz, o który ząb w kolejności od „jedynki” chodzi. I tak, gdy boli Cię kieł na górze po prawej stronie, to jest to ząb 13 (jeden-trzy), a gdy chodzi o ósemkę na dole po lewej to jest to ząb 38 (trzy-osiem).

Ile na raz można wyleczyć podczas jednej wizyty? ›

W czasie jednej wizyty można wyleczyć/usunąć nawet kilkanaście zębów. O tym ile zębów można wyleczyć decyduje lekarz stomatolog wykonujący zabieg. Np: nie wskazane jest jednorazowe usunięcie kilkunastu zębów. Lepiej podzielić to na dwie wizyty.

Czy most zębowy może się ruszać? ›

Mosty na zęby mocowane są na stałe, dlatego pacjent może się do nich tak przyzwyczaić, że nie będzie ich w ogóle czuł. Most protetyczny jest elementem odbudowy protetycznej brakujących zębów, przy jednoczesnym wykorzystaniu pozostałych zębów pacjenta, które występują w roli zębów filarowych.

Ile kosztuje koronka z porcelany? ›

korona porcelanowa na metalu (stal stomatologiczna) 600 zł korona pełnoceramiczna (bez metalu) 900 zł korona pełnoceramiczna na cyrkonie (cyrkonowa) 1 100 zł

Czy korony z cyrkonu żółkną? ›

Zęby cyrkonowe nie zmieniają koloru.

Jaka pasta myć zęby porcelanowe? ›

Do szczotkowania zębów najlepiej używać pasty z fluorem. Wskazane jest również używanie nici dentystycznej, aby mieć pewność, że wszystkie resztki pokarmu zostały usunięte z przestrzeni międzyzębowej i nie będą sprzyjały rozwijaniu się bakterii.

Jak dbać o zęby porcelanowe? ›

Powinniśmy dbać o korony jak o własne zęby, dokonując szczotkowania, nitkowania, wypłukiwania resztek pokarmowych przy pomocy irygatora i używania płynów do płukania ust. Poza pielęgnacją jamy ustnej należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.

Co zamiast korony na zęby? ›

W przypadku zębów zniszczonych w stopniu niepozwalającym na odbudowę alternatywą dla koron protetycznych mogą być implanty. Ich użycie wiąże się z usunięciem korzenia i bardziej skomplikowanym zabiegiem, który zawsze niesie też ze sobą pewne ryzyko niepowodzenia.

Ile kosztuje most na włóknie szklanym? ›

Cena od 300 zł Zapytaj o raty. Most na włóknie szklanym pozwala uniknąć szlifowania dwóch sąsiednich zębów. Mosty na włóknach szklanych są alternatywą dla implantów i mogą być wykonywane również bezpośrednio po usunięciu zęba, jako uzupełnienie tymczasowe.

Jaki jest koszt zrobienia wszystkich zębów? ›

Koszt pojedynczego implantu zębowego to średnio około 3000 zł, przy czym ceny zaczynają się już od 1500 zł, a kończą z reguły na 4600 zł. W przypadku chęci odbudowy większej liczby zębów implantami, wycena przebiega nieco inaczej. Wówczas mówimy o tak zwanej protezie mocowanej na implantach.

Jak ukryć brak zębów? ›

Najprostszym wariantem (ale i związanym z relatywnie dużym dyskomfortem), są protezy akrylowe. Większą swobodę dają protezy szkieletowe, a wykonuje się też protezy nakładkowe na korzeniach lub implantach. Protezy ruchome można codziennie wyjmować. Pozwalają szybko zamaskować brak zęba.

Ile kosztuje jeden ząb? ›

Standardowo cena za wstawienie zęba waha się od 2000 do 7000 złotych. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj materiału będzie zastosowany. Ponadto warto mieć na uwadze, że pacjent powinien poddać się także obowiązkowemu przeglądowi jamy ustnej.

Jak naprawić bardzo zniszczone zęby? ›

Nawet w przypadku bardzo zniszczonej korony, warto przeleczyć kanałowo korzenie, które będą najlepszym fundamentem dla odbudowy protetycznej. Endodoncja jest dziś jedną z najczęstszych procedur mieszczących się w ramach stomatologii zachowawczej.

Czym można przykleić mostek Zebowy? ›

Fixobridge klej do mocowania mostków dentystycznych (Opakowanie: 7 g) jest idealnym rozwiązaniem w nagłych przypadkach pozwalając ponownie umieścić mostek lub koronę do czasu wizyty u stomatologa. Nie podrażnia dziąseł a dentysta może ją łatwo usunąć bez uszkodzenia protezy.

Ile kosztuje mostek na 2 zęby? ›

Można jednak z pewnym przybliżeniem stwierdzić, jakie są koszta za samą rekonstrukcję. Most porcelanowy na podbudowie metalowej to koszt od 3 300 złotych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest most pełnoceramiczny, który pozwala uzyskać niezwykle naturalny efekt. Jego cena to 4 600 złotych.

Czy na implantach osadza się kamień? ›

Podobnie, jak na zdrowych zębach, także na implantach może odkładać się kamień nazębny, który może uszkodzić kość wokół implantu.

Ile kosztuje proteza na 6 implantach? ›

All-on-6 (proteza na 6 implantach) – cena: od 35 tys. zł za etap chirurgiczny + 15–30 tys.

Ile lat wytrzymuja zęby? ›

Przeważnie korony porcelanowe wytrzymują przynajmniej 5 lat, jednakże czas ten może ulegać zmianom (pierwsze uszkodzenia rekonstrukcji mogą pojawić się po 2 latach, a niekiedy dopiero po 20). Piękny uśmiech? Mamy na to sposób!

Czy most protetyczny może się ruszać? ›

Mosty na zęby mocowane są na stałe, dlatego pacjent może się do nich tak przyzwyczaić, że nie będzie ich w ogóle czuł. Most protetyczny jest elementem odbudowy protetycznej brakujących zębów, przy jednoczesnym wykorzystaniu pozostałych zębów pacjenta, które występują w roli zębów filarowych.

Ile kosztuje koroną porcelanowa na cyrkonie? ›

korona porcelanowa na metalu (stal stomatologiczna) 600 zł korona pełnoceramiczna (bez metalu) 900 zł korona pełnoceramiczna na cyrkonie (cyrkonowa) 1 100 zł

Ile kosztują korony pełnoceramiczne? ›

900 – 1100 zł za koronę pełnoceramiczną, ok. 1000 – 1600 zł za koronę z podbudową cyrkonową.

Videos

1. Korony i mosty zębowe. Wszystko, co musisz widzieć.
(Dentim Clinic - Centrum Implantologii i Ortodoncji)
2. WSTAWIŁAM KORONY,ILE TO KOSZTOWAŁO?
(kinia wiczynska)
3. Korony pełnoceramiczne/cyrkonowe na starte zęby - studium przypadku (27)
(Marzanna Danecka Stomatologia. Dentysta, Implanty, Licówki Porcelanowe)
4. Protetyk Olsztyn - wymiana mostu porcelanowego
(Łukasz Michalak)
5. Licówki porcelanowe i korony pełnoceramiczne na jednej wizycie. Nowoczesna stomatologia.
(Estedent Stomatologia)
6. Metamorfoza uśmiechu - zęby w 1 dzień
(DENTAL CENTRUM STOMATOLOGIA W NARKOZIE)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Foster Heidenreich CPA

Last Updated: 01/03/2023

Views: 5804

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Foster Heidenreich CPA

Birthday: 1995-01-14

Address: 55021 Usha Garden, North Larisa, DE 19209

Phone: +6812240846623

Job: Corporate Healthcare Strategist

Hobby: Singing, Listening to music, Rafting, LARPing, Gardening, Quilting, Rappelling

Introduction: My name is Foster Heidenreich CPA, I am a delightful, quaint, glorious, quaint, faithful, enchanting, fine person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.